wypełnij i odeślij na adres e-mail: szkolenia@iso.org.pl
lub ZGŁOŚ SIĘ NA SZKOLENIE
Czas trwania szkolenia:
2 dni; 9:00-17:00 (16 godzin zajęć)
Cena szkolenia zawiera:
– Przeprowadzenie egzaminu
– Certyfikat Pełnomocnika SZ
– Zaświadczenie o uczestnictwie w szkoleniu
– Materiały szkoleniowe oraz informacyjne
Karty zgłoszenia na szkolenie:
Pobierz w formacie PDF
Pobierz w formacie DOC
ZGŁOŚ SIĘ NA SZKOLENIE
e-mail: szkolenia@iso.org.pl
tel.: 71 789 08 41, kom.: 604 20 90 43
Terminy szkoleń stacjonarnych:
Terminy aktualnie zaplanowanych szkoleń przedstawione są w Planie Szkoleń
Koszt szkolenia
Ceny aktualnie zaplanowanych szkoleń przedstawione są w Planie Szkoleń
Informacje dodatkowe:
– W cenę szkolenia wliczony jest poczęstunek
– Cena nie obejmuje kosztów dojazdu oraz zakwaterowania
Terminy szkoleń on-line
Terminy aktualnie zaplanowanych szkoleń przedstawione są w Planie Szkoleń
Koszt szkolenia
Ceny aktualnie zaplanowanych szkoleń przedstawione są w Planie Szkoleń
Wymagany sprzęt i narzędzia:
– dostęp do internetu
– przeglądarka internetowa
– słuchawki i mikrofon (lub zestaw)
Program szkolenia
Pełnomocnik Kierownictwa (Manager) ds. Systemu Zarządzania to rola, którą jeszcze niedawno, każda organizacja, która wdrażała system zarządzania musiała powołać i utrzymywać, niezależnie od tego jakiej dziedziny zarządzania ten system dotyczył. Powołanie roli Pełnomocnika (Managera) ds. Systemu Zarządzania mogło mieć formę utworzenia nowego stanowiska lub, co miało znacznie częściej miejsce, formę przypisania dodatkowej funkcji osobie, która piastowała w organizacji inne stanowisko. Im większa i bardziej złożona była organizacja i/lub jej system zarządzania tym bardziej skłaniała się do tego, aby było to niezależne stanowisko, a osoba, która je obejmowała nie miała żadnych innych obciążeń zawodowych. W szczególnie dużych i złożonych organizacjach i/lub systemach rolę nadzorczą w systemie pełniła nie jedna osoba, a powoływany do tego celu dział.
Obecnie, pomimo że w normach określających wymagania dla systemów zarządzania zgodnych z nową, przyjętą przez ISO, strukturą rozdziałów i wymagań nie ma już jednoznacznego wymagania powoływania roli Pełnomocnika Kierownictwa (Managera) ds. Systemu Zarządzania, większość organizacji pozostawiła tę rolę, a te które dopiero przystępują do wdrażania systemów zarządzania postawiły na jej powołanie. Ma to miejsce ze względu na fakt, że w przypadku nie powołania tej roli przypisane jej wcześniej odpowiedzialności i uprawnienia związane czy to z wdrażaniem czy też późniejszym utrzymywaniem, nadzorowaniem i doskonaleniem systemów zarządzania należało by rozdysponować po innych członkach personelu, w szczególności ze względu na ich charakter po przedstawicielach kadry kierowniczej. Ze względu na podstawowe obowiązki i odpowiedzialności przedstawicieli kadry kierowniczej dodatkowy zakres mógłby być dla nich znacznym obciążeniem. Z tego względu pomimo braku jednoznacznego wymagania w dalszym ciągu w organizacjach funkcjonuje funkcja lub stanowisko Pełnomocnika Kierownictwa (Managera) ds. Systemu Zarządzania, niezależnie od tego jak ta funkcja czy stanowisko w danej organizacji się nazywa.
Pełnomocnik Kierownictwa (Manager) ds. Systemu Zarządzania pełni w organizacji względem systemu zarządzania głównie rolę nadzorczą nad systemem, rolę koordynatora systemu i działań realizowanych w ramach tego systemu oraz doradczą dla członków kierownictwa na poszczególnych szczeblach struktury organizacyjnej.
Do podstawowych obowiązków Pełnomocnika Kierownictwa (Managera) ds. Systemu Zarządzania, niezależnie od dziedziny, której dotyczy dany system zarządzania, należą:
Poza wskazanym wyżej zakresem wynikającym z wymagań normy, Pełnomocnikowi Kierownictwa (Managerowi) ds. Systemu Zarządzania przypisywane są często zadania i odpowiedzialności tj.:
W celu umożliwiania skutecznej realizacji przypisanych obowiązków wyżej wskazanemu zakresowi towarzyszą odpowiednie uprawnienia. Mogą to być między innymi:
Jak widać z powyższych wykazów mogą one być dosyć obszerne (powyżej i tak nie zostały przedstawione wszystkie możliwe i stosowane w organizacjach zadania, odpowiedzialności i uprawnienia dla Pełnomocników Kierownictwa (Managerów) ds. Systemu Zarządzania). Oznacza to, że osoba, której zostanie przypisana ta funkcja lub która obejmie to stanowisko musi posiadać odpowiednią wiedzę, która umożliwi jej realizację powierzonych jej zadań i obowiązków. Bez zapewnienie tej osobie wiedzy i umiejętności nie należy oczekiwać, że weźmie ona na swoje barki te zadania i obowiązki.
Celem naszego szkolenia dla Pełnomocników (Managerów) ds. Systemu Zarządzania jest zapewnienie wiedzy i umiejętności uczestnikom szkolenia w celu umożliwienia im skutecznego sprawowania powierzonych im zadań i obowiązków związanych z nadzorowaniem i doskonaleniem systemu zarządzania. Szkolenie nie jest ukierunkowane na żaden konkretny system zarządzania. Mogą wziąć w nim udział uczestnicy zainteresowani pełnieniem tej funkcji w każdym z systemów zarządzania, niezależnie od tego czy dziedziną tego zarządzania będzie jakość, środowiskowe efekty działalności, energia, BHP, bezpieczeństwo informacji, bezpieczeństwo żywności itp. Formuła szkolenia została tak określona i szkolenie jest tak przeprowadzane, aby jego uczestnicy potrafili odnaleźć się w każdym systemie i z powodzeniem, po krótkim wdrożeniu w ten system, mogli realizować swoje obowiązki.
Szkolenie przeznaczone jest zarazem dla obecnych już Pełnomocników (Managerów) ds. Systemów Zarządzania, którzy chcą utrwalić i usystematyzować swoją wiedzę i umiejętności oraz tych, którzy są kandydatami do pełnienia tej funkcji lub chcą swoje przyszłe życie zawodowe związać właśnie z nadzorowaniem systemów zarządzania w organizacjach.
W ramach szkolenia uczestnicy po przedstawieniu podstaw i idei systemów zarządzani zostaną zapoznani z obowiązkami i zadaniami Pełnomocników (Managerów) ds. Systemów Zarządzania, które związane są z poszczególnymi etapami cyklu życia systemu: jego planowaniem, wdrażaniem, nadzorem i funkcjonowaniem (w tym działaniami weryfikacyjnymi i zarządzaniem zmianą) oraz jego doskonaleniem. W trakcie szkolenia dla Pełnomocników (Managerów) ds. Systemów Zarządzania, uczestnikom przekazana zostanie niezbędna wiedza do objęcia i piastowania tej funkcji w organizacjach, niezależnie od ich wielkości, złożoności, działalności, realizowanych procesów oraz rodzaju systemu zarządzania. Wiedza teoretyczna przekazywana będzie w formie wykładu, a przede wszystkim za pomocą omawianych studium przypadków. Wiedza ta będzie utrwalana za pomocą szerokiego spektrum ćwiczeń praktycznych związanych z realizacją podstawowych obowiązków Pełnomocnika (Managera) w ramach Systemu Zarządzania.
Szkolenie prowadzone jest przez trenerów posiadających poza teoretycznymi podstawami, kilkunastoletnie doświadczenie w zakresie systemów zarządzania. Doświadczenie, które zdobywali piastując funkcje Pełnomocników Kierownictwa (Managerów) ds. Systemów Zarządzania. Dodatkowy atutem trenerów jest fakt, że są oni obecnie czynnymi auditorami wiodącymi różnych jednostek certyfikujących. Zdobywane w ten sposób doświadczenie pozwala na przedstawienie uczestnikom wiedzy i przeprowadzeniu dla nich analizy przypadków z punktu widzenia osoby dokonującej zewnętrznej oceny systemów. To pozwala trenerowi na przedstawienie podczas szkolenia Pełnomocnikom (Managerom) ds. Systemów Zarządzania najczęściej popełnianych błędów, czego celem jest ich uniknięcie przez uczestników w ich przyszłym życiu zawodowym.
Serdecznie zapraszamy na szkolenie wszystkich zainteresowanych tematyką systemów zarządzania przedstawioną z perspektywy zadań, obowiązków i uprawnień Pełnomocnika Kierownictwa (Managera) ds. Systemu Zarządzania.
Jest optymalnie dostosowany do ilości materiału – szkolenia cechują się dużą intensywnością, wnikliwym, kompleksowym oraz indywidualnym omówieniem danej problematyki.
To wyłącznie czynni zawodowo konsultanci, wdrażający na co dzień systemy zarządzania
w różnego typu organizacjach,
a jednocześnie praktykujący auditorzy międzynarodowych jednostek certyfikujących.
Liczebność grupy szkoleniowej zawsze jest uzależniona od formuły i rodzaju szkolenia.
Tworzymy grupy pozwalające na skuteczną realizację celów szkolenia.
Zajęcia mają formę wykładów prowadzonych w sposób przystępny i zrozumiały dla słuchaczy, ćwiczeń indywidualnych i grupowych, dyskusji moderowanych, analiz przypadków.